Obec Lipová-lázně byla před válkou obývaná převážně občany německé národnosti a tehdy v obci žádná sportovní organizace neexistovala. Po roce 1945 nastal příliv mladých českých lidí, kteří projevili zájem o sport a o založení fotbalového klubu. Za účasti deseti lidí /Lev Pazdera, Jan Zoubek, Josef Kaňovský, a další/ byl založen sportovní klub Sparta Dolní Lipová. Začátky jeho budování byly těžké, protože nebyly peníze, rekvizity ani hřiště. Na schůzi v březnu 1946 byl změněn název na Tělovýchovný klub železničářů Dolní Lipová a do práce se zapojilo několik dalších mladých iniciativních lidí – O. Jaroš, J. Krátký, M. Brablík, J. Střecha a další. V poslední březnový den se po jednání s Hanáckou fotbalovou župou o zařazení do soutěží jelo k prvnímu přátelskému zápasu do Vidnavy. Zde Lipovští vyhráli 2:1. Členové TJ i dobrovolníci budují i nadále zázemí. Dolní Lipová byla zařazena do soutěže podnikových železničních družstev /spolu s Bohumínem, Olomoucí, Přerovem atd./ a také do soutěže za účasti mužstev Uničov, Šternberk, Újezd, Šumperk, Ruda, Hanušovice a Frývaldof. V té době měla soupiska 14 hráčů: Jos. Horňák, Jar. Střecha, V. Šafránek, B. Hajzera, Mir. Brablík, A. Zoubek, J. Zoubek, S. Tylšar, Jos. Krátký, Lev Pazdera, R. Králík, J. Šimek, St. Doležal a L. Horák. Na konci roku byl klub zařazen do III. třídy Hanácké župy. V této době pracují kromě fotbalistů ještě kuželkáři, lyžaři a stolní tenisté. Rok 1947 byl rokem úspěšného rozvoje klubu. Mužstvo kopané je po podzimní části na prvním místě a počet členů klubu dosahuje téměř tří set. Po roce 1948 vzniká závodní klub TJ železničářů. Při slavnostním otevření hřiště na Zlíchově hrálo fotbalové družstvo Dolní Lipové jako reprezentační mužstvo Slezska. V šedesátých letech hrálo fotbalové družstvo Lokomotiva Lipová-lázně okresní přebor. TJ měla tehdy kolem šedesáti členů dospělých, dvacet pět dorostenců a dvacet žáků. V roce 1965 oddíl uspořádal zájezd do Prahy se sehráním dvou utkání proti Lokomotivě Praha. Na přelomu roku 1965-66 zvítězilo mužstvo Lipové v okresním přeboru Šumperska a postoupilo do I. B. třídy. V letech 1968-69 dochází ke změně názvu TJ, především oddílu kopané, který přechází jako samostatný oddíl pod novou TJ – TJ Rudné doly Lipová-lázně. O dva roky později mužstvo dospělých sestupuje z I. B. třídy do okresního přeboru Šumperska. V roce 1985 sestupuje mužstvo dospělých do okresní soutěže skupiny A, kde hrálo jedenáct let.
V roce 1989 bylo započato s přestavbou hřiště na travnatou plochu. O dva roky později byl trávník připraven k prvním zápasům.
Období 1989 – 1995 bylo pro oddíl s názvem Kord Lipová-lázně obdobím celkem klidným. Oddíl měl tři mužstva. Dospělí hráli do jara 95 okresní soutěž, ale tu vyhráli a po jedenácti letech postoupili do okresního přeboru. Rovněž mužstvo dorostu si vedlo v sezóně 1994-95 velmi dobře a svou soutěž vyhrálo. I žáci nezaháleli a v kvalifikaci sezóny 1993-94 skončili na druhém místě. Ve výboru TJ došlo v roce 1989 ke změnám a ze starších členů zůstal jen Jan Krátký, Vlastimil Hajzera a Josef Sekula. Do výboru se vrátil Josef Krátký. Dalšími členy výboru byli Josef Jelenek, Josef Macura, Vladimír Šustr, Karel Moro a Emil Mikuláš.
Od roku 1964 do roku 1995 se na postech předsedy TJ vystřídali: Josef Smolný, Jaroslav Trojka, Josef Sekula st., Jaroslav Blaník a Josef Krátký.
Oslav 50. výročí založení tělovýchovy v Lipové se zúčastnilo v roce 1995 186 hráčů a hostů a 130 platících diváků.
Sponzoři oddílu TJ Kord Lipová-lázně v roce 1995, kteří pomáhali nejvíce byli: OÚ Lipová, Moravolesk s. r. o., Potraviny Králová, Drogerie Blaník, Drogerie Belková, Tabák Krátká, Rekons Berger, Thermos Cekuras, Restaurace Na Rychtě, Květenka Kašparová, Penzión Lipůvka, Krejčovství Šťávová, Lázně Schroth, Kovovýroba Dobeš, Country saloon Poláček, Slezský kámen a. s. provozovna Pomezí a Poustecký Petr s rodinou.